Lupénka a atopický ekzém

Vlasová lupénka (psoriáza) a atopický ekzém ve vlasech mají nezanedbatelný vliv na stav vlasové pokožky a kvalitu vlasů. Lupénka je zánětlivé kožní onemocnění nejasného původu vyskytující se ve dvou formách, a to akutní a chronické. Může se objevit kdykoliv během života. Atopický ekzém je chronický svědivý zánět kůže, který vzniká na základě dědičnosti. Potýkat se s ním mohou již malé děti.

Vlasová psoriáza se projevuje svěděním a šupinatými ložisky na pokožce hlavy, které doprovází zarudnutí. Nejčastěji je viditelná za ušima, na zátylku, ale někdy i celoplošně po celé hlavě. Léčba je náročná, ale není příčinou vypadávání vlasů. Pacienti mají většinou problém s aplikovatelností krémů, se špatnou dostupností vlasové pokožky a česáním vlasů.

Kožní projevy jsou charakteristické vyvýšenými zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými šupinami. Psoriáza nejčastěji napadá pokožku vlasů, lokty, kolena, bederní i hýžďovou oblast, vyskytuje se také pod nehty. Postižené plochy většinou nesvědí a příliš nebolí. Pokud se lupénka dostane do klinického stavu, znemožňuje normální život. Zhruba v 5 % se objevují otoky a bolesti kloubů podobné revmatoidní artritidě.

U nemocných lupénkou se kožní buňky obnovují rychleji než normálně. Při zdravém stavu pokožky se buňky tvoří v hlubokých vrstvách kůže (podkoží) a přibližně za 28 až 30 dní se dostávají na povrch a odlupují se. Plochy kůže postižené lupénkou obnovují buňky už za 7 až 8 dní a ty se hromadí tak rychle, že nestačí dozrát.

Léčba lupénky ve vlasech

V chronické fázi patří lupénka ve vlasové pokožce do rukou trichologa. Projevy ve kštici značí ostře ohraničená místa – obvykle silně šupinatá a zarudlá ložiska, častěji při hranici vlasů a čela. Na bočních stranách hlavy mohou přesahovat 1–2 cm na neovlasenou kůži. Onemocnění většinou nevede k vypadávání vlasů. Při klinických (akutních) potížích patří lupénka již do rukou lékařů.

Speciálními trichologickými kúrami (bez kortikoidů) dokáže tricholog udržet kůži ve fyziologickém (normálním) stavu. Místa zůstávají začervenalá, ale nesvědí, nebolí a nevyskytuje se šupinatění.