Lupy ve vlasech

Lupy jsou odumřelé buňky kůže na hlavě, kterých si jako první nejspíš všimnete na svých ramenou na tmavém oblečení. I když se může zprvu zdát, že jde jen o estetický problém, určitě jej nedoporučujeme podceňovat. Rozhodně totiž nepřispívá ke kvalitě vlasů a dlouhodobě neléčený může vést k mnohem vážnějším komplikacím. Pokud se však podchytí v začátcích, lze se lupů zcela zbavit.

Existují dva typů lupů: pokud není jejich vznik spojený s maštěním vlasů, jedná se o lupy suché. Suché lupy se sypou a jsou menší. Jsou-li lupy provázené mazotoky (nadměrné, chorobné vylučování kožního mazu), zůstávají tedy „přilepené“ k vlasové pokožce, jedná se o lupy mastné.

Nejvyšším stupněm lupovitosti je seboroická dermatitida, chronické onemocnění vlasové pokožky s masivní tvorbou lupů. Kůže je na postižených místech zarudlá, svědí a tvoří se na ní krusty (lupy). K projevům této obtíže dochází v jakémkoliv věku.

Výskyt lupů bývá často spojovaný se změnou ročních období – na podzim a v zimě se objevují častěji než na jaře a v létě.

Příčiny lupů ve vlasech

Mezi nejčastější příčiny lupů patří:

  • Mazotoky
  • Kontraindikace léčby (jako vedlejší účinek léků)
  • Zdravotní kondice (jako průvodní znak např. lupénky, dermatomykózy, neurologické choroby)
  • Nevhodné kosmetické přípravky nebo jejich špatné používání
  • Dlouhodobé přesušování vlasové pokožky (nesprávné fénování)
  • Nedostatek vitamínů a minerálů
  • Strava a životní styl (např. překyselený organizmus)
  • Nadměrný nebo dlouhodobý stres
  • Porucha imunity
  • Vrozená predispozice

Nalézt skutečnou příčinu lupů není vždy jednoduché a velmi často za těmito potížemi stojí více důvodů. Obvykle je jedním z nich zvýšená tvorba mazu ve vlasových folikulech. Pročištěním folikulů se maz dostává na vlasovou pokožku, kde může bez správné následné péče dojít k přemnožení kvasinek, a tedy i tvorbě lupů. Bílé šupinky se ve vlasech objevují také jako sekundární efekt jiných onemocnění, například lupénky, dermatomykózy či seboroické dermatitidy, způsobovat je může také nedostatečný příjem vitaminů či minerálních látek.

Za tvorbou lupů také leckdy stojí špatně zvolené vlasové přípravky. Silikony, minerální oleje, pryskyřice, ovocné kyseliny, parafinum liquidum a další látky obsažené v nekvalitní vlasové kosmetice dráždí vlasovou pokožku, a při jejím dlouhodobém používání na sebe lupy nenechají dlouho čekat. Také fénování příliš horkým vzduchem či používání horkých kulem není vhodné: dochází k nadměrnému vysušování a dehydrataci vlasové pokožky, a tedy vzniku ideálních podmínek pro lupy.

Léčba lupů

Jestli se chcete zbavit lupů trvale, což je jistě kýžený výsledek, je nutné začít od základu a zrevidovat váš celkový zdravotní stav po fyzické i psychické stránce. Pokud budete léčbu lupů odkládat, může se stát, že namísto odeznění dojde naopak k prohloubení problému, což může vést až k seboroické dermatitidě. Ta se na těle projevuje ve formě červených svědivých skvrn, a kromě vlasů se projevuje i na obličeji. Pokud se objeví ve vlasech, doprovází ji kromě lupů také velmi nepříjemné svědění vlasové pokožky. Čím později toto onemocnění zachytíme, tím komplikovanější je následná léčba.

Běžně se lupy řeší pouze povrchově, a to pomocí šamponů. Případné zlepšení je však v tomto případě velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně: cíleně podle typu lupů, a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy nedílnou součástí léčebné kúry. Šampon totiž neřeší lupy jako takové, pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat samotnou příčinu lupů, a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky co nejideálnější. Kdo trpí lupy, často trpí i jinými mykotickými problémy. Pokud přistoupíte k léčbě lupů hloubkově, lze se jich zbavit napořád.