Jak hormony ovlivňují kvalitu vlasů?

Každý z nás touží po zdravých a krásných vlasech, ale dosažení tohoto cíle je někdy složitější, než by se mohlo zdát. Věděli jste, že stav a vzhled vlasů výrazně ovlivňuje hladina hormonů? Tito nenápadní chemičtí poslové, kteří řídí řadu fyziologických procesů a dokáží ovlivnit i naši náladu, mají na celkovou kondici vlasů zásadní vliv. Pojďme se podívat, jak se kvalita vlasů v průběhu života mění právě díky kolísání hormonů, protože pouze díky porozumění těmto vlivům můžeme nalézt správná řešení, jak udržet vlasy zdravé v průběhu celého života. 

Hormony na startovní čáře

Pamatujete si na pubertu? Pro toto bouřlivé období plné změn jsou charakteristické výrazné hormonální výkyvy. Dochází při nich ke zvýšení hladiny androgenů (např. testosteronu), jež podporují růst vlasů a ochlupení a jsou zodpovědné také za zvýšenou produkci mazu. Nadměrné maštění vlasů ovšem není jen nepříjemný estetický problém. Zvýšená produkce mazu může vést k ucpání vlasových folikulů. Vlasy tak nemohou přijímat potřebnou výživu a začnou vypadávat. 

V takovém případě je dobré obrátit se na trichologa. Odborníci na naší klinice určí na základě komplexního vyšetření aktuální stav vlasové pokožky a poradí s výběrem vhodných trichologických přípravků, které odmastí vlasovou pokožku a vyčistí nahromaděný maz z vlasových folikulů. Měli byste také vědět, že na začátku léčby sice obvykle dochází k intenzivnímu maštění vlasů, které je způsobeno rozpouštěním a odplavováním mazu, nicméně tato fáze trvá pouze přechodnou dobu. Její délka je individuální a závisí na množství mazu – v průměru jde o období mezi 3–6 týdny.

Po vyčištění mazotoků může vlasový kořínek opět přijímat živiny z organismu, což zajišťuje růst zdravých a pevných vlasů.

Problémem může být také nasazení, vysazení nebo časté střídání typů hormonální antikoncepce, která má vliv na kvalitu vlasů a může způsobit i vypadávání vlasů.

Etapy života ženy pod lupou

První menstruace, těhotenství a menopauza – to jsou klíčová období, kdy ženské tělo prochází v důsledku působení hormonů velkými změnami. Zatímco během těhotenství se hladina estrogenu zvyšuje, což často vede ke zlepšení kvality a hustoty vlasů, po porodu jeho hladina opět klesne, a řada žen se potýká se zvýšeným vypadáváním vlasů. To je známé jako poporodní alopecie. Přestože jde mnohdy o nepříjemný problém, nemusíte zoufat. Tento stav je obvykle pouze dočasný a kvalitní péči dokážeme jeho projevy zmírnit, dokud přirozeně zcela nezmizí. Již v průběhu těhotenství ovšem doporučujeme myslet na prevenci a zaměřit se na přísun vitamínů, minerálů a kvalitního spánku. 

Ke zvýšenému vypadávání vlasů může dojít také v období menopauzy, kdy hladina estrogenu opět klesá. Zde je ideální neváhat a poradit se s odborníkem o následném postupu a optimální péči o vlasovou pokožku i vlasy, protože i žen se může týkat dědičná vzorová plešatost. 

Zaostřeno na muže a hormony

Hormonální změny, které ovlivňují stav a kvalitu vlasů, se nevyhýbají ani mužům. Ti se nejčastěji potýkají s androgenní alopecií, kterou jistě znáte jako mužskou plešatost. Způsobuje ji zvyšující se hladina DHT (dihydrotestosteronu) okolo 20. a 30. roku života. Působením tohoto hormonu se zmenšují vlasové folikuly. Folikuly se zužují, vlasové stvoly slábnou a roste jich z jednoho folikulu méně, což vede k postupnému řídnutí vlasů a vznikají vysoké kouty nebo holé kolečko na vrchu hlavy.

U mužů kolem 50. roku života se pak přidává andropauza, která může tento proces ještě zhoršit. I tyto projevy dokážeme na naší klinice odpovídající péči výrazně zpomalit, ovšem je důležité první příznaky nepodceňovat a situaci řešit co nejdřív. 

V případě nevratné plešatosti je tu pak možnost transplantace vlasů, kterou na naší klinice provádíme za pomocí nejmodernější robotické technologie, díky níž dosahujeme naprosto precizních a trvalých výsledků.